Hot sale Koyo Needle Bearings - OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch – Ziguang
Hot sale Koyo Needle Bearings - OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch – Ziguang Detail:
OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch
Product Description
Features of owc needle one way clutch
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of owc needle one way clutch
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | OWC814 Needle one way clutch |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 8mm |
| Outer diameter | 14mm |
| Inner diameter | 4mm |
| Weight | 2.8g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton box + Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of owc needle bearing for your choice
| Shaft Dia. mm |
Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
AUTEC CEO Taka Tanaka, on why it’s important to always try new things to reach your goal Follow Thrive Global on Facebook Follow Thrive Global on Twitter Share this article on WhatsApp Follow Thrive Global on LinkedIn Pinterest Follow Thrive Global on F | Ball Bearing And Roller Bearing
Global Nougat Market Insights 2019-2025: Top Manufacturer Golden Bonbon, Mondo , Chabert Et Guillot, Margaret River , Paton, Walters Macadamia | Axial Needle Roller
We retain bettering and perfecting our merchandise and service. At the same time, we do the job actively to do research and improvement for Hot sale Koyo Needle Bearings - OWC814GXRZ OWC814GXLZ Fishing Reel Bearings Needle One Way Clutch – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Latvia , Moldova , Nigeria , We have a good reputation for stable quality products, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with customers both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
Write your message here and send it to us





