Hot sale Stainless Steel Needle Roller Bearings - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang
Hot sale Stainless Steel Needle Roller Bearings - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang Detail:
Drawn Cup Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030
Product Description
Structure of Drawn Cup Bearngs :
HFL,FCB,RCB (coupling and bearing assembly): The supporting bearing installs in the roller pin coupling’s both sides and withstands the radial load, those who take the supporting bearing is the roller pin and the plastic retainer module.
| Product name | drawn cup needle bearing |
| Model | HFL3030 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 90Nm |
| Inner diameter | 30mm |
| Outer diameter | 37mm |
| Height | 30mm |
| Weight | 51g |
| Application | Light industry, truckle, printing, textile, packing machinery |
| Package | Roll pack + Carton box + Wooden Pallet |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of Drawn Cup Bearings for your choice
| Shaft
Diameter |
Mass
Approx |
Torgue
Ma |
Basic Load Ratings | ||||||||
| Clutch Designation | Borndary Dimensions | Limiting Speed | |||||||||
| Fw | D | C | Rotating Shaft
Min-1 |
Rotatng Outer
Ring Min-1 |
C | Co | |||||
| KN | |||||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
SYRIA Fr Ibrahim: Aleppo bearing the cross of embargo, unemployment and isolation | Bearing
Stamp bearing picture of a Slovak who fought on Iwo Jima to be issued | Bearing
With our loaded encounter and considerate services, we have now been recognized as a trustworthy supplier for lots of worldwide consumers for Hot sale Stainless Steel Needle Roller Bearings - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Mali , Malta , Korea , Our products and solutions are sold to the Middle East, Southeast Asia, Africa, Europe, America and other regions, and are favorably appraised by clients. To benefit from our strong OEM/ODM capabilities and considerate services, be sure to contact us today. We will sincerely create and share success with all clients.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
Write your message here and send it to us





