Hot-selling Full Complement Needle Roller Bearing - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang
Hot-selling Full Complement Needle Roller Bearing - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang Detail:
EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010
Product Description
Features of ewc bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1010C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Weight | 6g |
| Package | Plastic Bag / Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of ewc bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
It’s NOT pushy mums who create a child genius it’s those that stay at home | Axial Needle Roller
In search of a better ride : CompositesWorld | Axial Needle Roller
We are also focusing on improving the stuff management and QC system so that we could keep great advantage in the fiercely-competitive business for Hot-selling Full Complement Needle Roller Bearing - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Brunei , Montpellier , Rwanda , We always insist on the management tenet of "Quality is First, Technology is Basis, Honesty and Innovation".We are able to develop new products continuously to a higher level to satisfy different needs of customers.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
Write your message here and send it to us





