Leading Manufacturer for Ball Bearing Suppliers - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang
Leading Manufacturer for Ball Bearing Suppliers - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang Detail:
10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing
Product Description
Features of ewc 1008 one way bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 one way bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Analysts Expect Mackinac Financial Co. (MFNC) to Post $0.29 Earnings Per Share | Ball Bearing And Roller Bearing
Dewsbury ‘has become a breeding ground for ISIS jihadis’ | Axial Needle Roller
We stay with our company spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create more value for our clients with our abundant resources, advanced machinery, experienced workers and superb solutions for Leading Manufacturer for Ball Bearing Suppliers - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: panama , Russia , Belgium , The design, processing, purchasing, inspection, storage, assembling process are all in scientific and effective documentary process , increasing usage level and reliability of our brand deeply, which makes us become superior supplier of the four major product categories shell castings domestically and obtained the customer's trust well.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
Write your message here and send it to us





