Lowest Price for Hfl1226 Roller Bearing - Needle Type One Way Lock Bearing FC20 – Ziguang
Lowest Price for Hfl1226 Roller Bearing - Needle Type One Way Lock Bearing FC20 – Ziguang Detail:
Needle Type One Way Lock Bearing FC20
Product Description


Features of FC one way lock bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FC20 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 20mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 16mm |
| Torque capacity | 28.5Nm |
| Weight | 17g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fc one way lock bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Universal Bearings Invests $39.1 Million To Expand Its Bremen, Indiana, Manufacturing Center | Ball Bearing And Roller Bearing
Global Wind Turbine Bearing Market Is Expected to Be $9.6 Billion in 2024 – Press Release | Ball Bearing And Roller Bearing
With our outstanding administration, powerful technical capability and strict top quality handle procedure, we go on to provide our purchasers with reliable good quality, reasonable selling prices and excellent services. We goal at becoming certainly one of your most responsible partners and earning your gratification for Lowest Price for Hfl1226 Roller Bearing - Needle Type One Way Lock Bearing FC20 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Oman , Nigeria , Australia , We insist on the principle of "Credit being primary, Customers being the king and Quality being the best", we are looking forward to the mutual cooperation with all friends at home and abroad and we will create a bright future of business.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
Write your message here and send it to us





