Lowest Price for Long Roller Bearing - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang
Lowest Price for Long Roller Bearing - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang Detail:
HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer


Structure of needle bearing one way :
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of one way needle bearing manufacturer
| Product name | one way needle bearing |
| Model | HFL0408KF |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1.5Nm |
| Inner diameter | 4mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Height | 8mm |
| Weight | 3.5g |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle bearing one way for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary | |||
DimensionsTorqueLimiting SpeedBasic Load
RatingsFwDC Shaft RotatingRotatng
Outer Ring CCo Min-1 Min-1
KNmmPlastic SpringsSteel SpringsgmmNmrpm3HFL0308KF–333.681––––4HFL0408KF–3.54881.5––––6HFL0615KFHFK06154610151.762300013000––HFL0615KFRHFL0615R4610150.52300013000–––HFL061012K561012–2100012000––8–HFL081212K681212–2000012000–––HFL081412K781412–1900012000––HFL0822KFHFL08227812223.1517000120004.054.15HFL0822KFRHFL0822R78122211700012000––10HFL1022KFHFL102281014225.314000110004.34.65HFL1022KFRHFL1022R81014221.51400011000––12–HFL12261812182612.21100080006.36.514–HFL14262014202617.3950080007.17.716–HFL16262216222620.5850075007.7918–HFL18262518242624.1750075008.310.320–HFL20262720262628.5700065008.911.525–HFL253044253230665500550010.914.130–HFL303051303730904500450012.617.635–HFL353058354230121390039001319.3
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Electric vehicles have negative bearing on Schaeffler | Ball Bearing And Roller Bearing
Worldwide Needle Roller Bearing Market by Product, Distribution, End User & Forecast to 2024 | Bearing
We insist on the principle of development of 'High quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to deliver you with great provider of processing for Lowest Price for Long Roller Bearing - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: United Arab Emirates , Zurich , San Diego , What You Need Is What We Pursue.We are sure our products will bring you first class quality.And now sincerely hope to promote partner friendship with you from all over the world. Let's joint hands to cooperate with mutual benefits!
Timely delivery, strict implementation of the contract provisions of the goods, encountered special circumstances, but also actively cooperate, a trustworthy company!





