Manufactur standard Needle Roller Bearing Dimensions - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang
Manufactur standard Needle Roller Bearing Dimensions - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang Detail:
OWC612-8.4 One Way Needle Clutch Fishing Reel Bearings
Product Description
Features of fishing reel bearings
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of fishing reel bearings
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | fishing reel bearings |
| Model | OWC612-8.4 |
| Material | ST14 |
| Inner Diameter | 6mm |
| Outer Diameter | 12mm |
| Weight | 2.35g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roller Pack, Carton box , Pallte or Customized |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union, Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of fishing reel bearings for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
| Shaft Dia. | Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| mm | g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | |
| 4 | OWC406GXRZ | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC408GXRZ | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 4 | OWC410GXRZ | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC511GXRZ | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC612GXRZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| OWC612GXLZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 | |
| 8 | OWC814GXRZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 8 | OWC814GXLZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| OWC812GXRZ | 2.8 | 8 | 12 | 5 | 5.8 | |
| 10 | OWC1016GXRZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 10 | OWC1016GXLZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 6 | OWC612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC610GXRZ | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC614-7 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC816-7 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC1016-8 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC1019GXLZ | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Small Number of Greece’s Businesses Bearing the Tax Burden, Says Grant Thornton | Ball Bearing And Roller Bearing
Rose-inspired skin care is gaining momentum, says market researcher Kline Menu Back to Back to Back to Back to Back to Back to Back to Send Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Google Plus Follow us on LinkedIn Send contact Email to a f | Bearing
Our aim would be to fulfill our shoppers by offering golden company, very good value and good quality for Manufactur standard Needle Roller Bearing Dimensions - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Mombasa , Sao Paulo , Kyrgyzstan , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can provide total customer solutions by guaranteeing the delivery of right products to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified product portfolios and the control of the industry trend as well as our mature before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
Write your message here and send it to us





