Manufacturer of Bearing Dealer - OWC 173512 Powder Metallurgy One-way Bearing Flat Roller Bearings Needle Roller Bearing – Ziguang
Manufacturer of Bearing Dealer - OWC 173512 Powder Metallurgy One-way Bearing Flat Roller Bearings Needle Roller Bearing – Ziguang Detail:
OWC 173512 Powder Metallurgy One-way Bearing Flat Roller Bearings Needle Roller Bearing
Product Description


Data Sheet
| Product name | OWC Needle Bearing |
| Material | ST14 |
| Precision | P6 |
| Shaft diameter | 17 mm |
| Outer diameter | 35 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 22.5 g |
| Structure | Needle bearing |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Different Sizes For Your Reference
| Shaft Dia. mm |
Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Cannondale Jekyll 27.5 Carbon Team – Review | Axial Needle Roller
Fitness Over 50: Weight-bearing exercises are key to staying functional | Health | Ball Bearing And Roller Bearing
owing to excellent assistance, a variety of high quality products and solutions, aggressive costs and efficient delivery, we take pleasure in an excellent popularity amongst our customers. We are an energetic business with wide market for Manufacturer of Bearing Dealer - OWC 173512 Powder Metallurgy One-way Bearing Flat Roller Bearings Needle Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Serbia , Boston , Slovakia , Since our establishment, we keep on improving our products and customer service. We are able to provide you with a wide range of high quality hair products at competitive prices. Also we can produce different hair products according to your samples. We insist on high quality and reasonable price. Except this, we provide best OEM service. We warmly welcome OEM orders and customers all over the world to cooperate with us for mutual development in the future.
The company comply with the contract strict, a very reputable manufacturers, worthy a long-term cooperation.
Write your message here and send it to us





