Massive Selection for Hex Bore Bearings - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang
Massive Selection for Hex Bore Bearings - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang Detail:
EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India
Product Description
Features of one way roller clutch bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC0406C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Precision | P0 |
| Shaft diameter | 4mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 0.08Nm |
| Weight | 1.0g |
| Structure | Roller type with bearing supported |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one way roller clutch bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global RF Attenuators Market Insights 2019-2025: Fairview Microwave, API Technologies, MECA, VidaRF, JFW Industries | Double Row Needle Roller Bearings
European auto stocks hit after bleak outlook from bearing maker | Needle Rollers Suppliers
Well-run equipment, specialist income crew, and better after-sales services; We're also a unified major family, anyone stay with the organization value "unification, determination, tolerance" for Massive Selection for Hex Bore Bearings - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Cannes , Thailand , Bandung , Our products and solutions are sold to the Middle East, Southeast Asia, Africa, Europe, America and other regions, and are favorably appraised by clients. To benefit from our strong OEM/ODM capabilities and considerate services, be sure to contact us today. We will sincerely create and share success with all clients.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.
Write your message here and send it to us





