New Delivery for Na Series Bearing – EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang
New Delivery for Na Series Bearing – EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang Detail:
EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings
Product Description
Features of ewc 1008 fishing reel needle bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | Fishing reel needle bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 fishing reel needle bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Dana introduces Spicer Dura-Tune center bearing for downsped drivetrains | Needle Rollers Suppliers
Rose-inspired skin care is gaining momentum, says market researcher Kline Menu Back to Back to Back to Back to Back to Back to Back to Send Follow us on Facebook Follow us on Twitter Follow us on Google Plus Follow us on LinkedIn Send contact Email to a f | Bearing
We are also focusing on improving the stuff management and QC system so that we could keep great advantage in the fiercely-competitive business for New Delivery for Na Series Bearing – EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Saudi Arabia , Ottawa , Danish , We have exported our products all over the world, especially the USA and European countries. Furthermore, all of our products are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures to ensure high quality.If you are interested in any of our products, please don't hesitate to contact us. We will try our best to meet your needs.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.
Write your message here and send it to us





