New Fashion Design for Transmission Needle Bearings - Single Row Clockwise OWC410GXRZ OWC410GXLZ 4x10x5.4mm One-Way Needle Roller Bearing Sizes – Ziguang
New Fashion Design for Transmission Needle Bearings - Single Row Clockwise OWC410GXRZ OWC410GXLZ 4x10x5.4mm One-Way Needle Roller Bearing Sizes – Ziguang Detail:
Single Row Clockwise OWC410GXRZ OWC410GXLZ 4x10x5.4mm One-Way
Needle Roller Bearing Sizes
Product Description
Features of needle roller bearing sizes
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of needle roller bearing sizes
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | needle roller bearing sizes |
| Model | OWC410GXRZ |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 4mm |
| Outer diameter | 10mm |
| Weight | 1.8g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union,Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller bearing sizes for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
| Shaft Dia. | Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| mm | g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | |
| 4 | OWC406GXRZ | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC408GXRZ | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 4 | OWC410GXRZ | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC511GXRZ | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC612GXRZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| OWC612GXLZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 | |
| 8 | OWC814GXRZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 8 | OWC814GXLZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| OWC812GXRZ | 2.8 | 8 | 12 | 5 | 5.8 | |
| 10 | OWC1016GXRZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 10 | OWC1016GXLZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 6 | OWC612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC610GXRZ | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC614-7 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC816-7 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC1016-8 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC1019GXLZ | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Dana introduces Spicer Dura-Tune center bearing for downsped drivetrains | Needle Rollers Suppliers
Global Automotive Smart Glass Market Overview 2019 – AGC, PPG Industries, SmartGlass International, SAGE Electrochromics, Gentex | Axial Needle Roller
With advanced technologies and facilities, strict high-quality handle, reasonable rate, superior services and close co-operation with prospects, we are devoted to furnishing the best price for our customers for New Fashion Design for Transmission Needle Bearings - Single Row Clockwise OWC410GXRZ OWC410GXLZ 4x10x5.4mm One-Way Needle Roller Bearing Sizes – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Uruguay , Lyon , Ireland , We guarantee that our company will try our best to reduce customer purchase cost , shorten the period of purchase , stable products quality , increase customers' satisfaction and achieve win-win situation .
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
Write your message here and send it to us





