OEM China Bearing Housings - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang
OEM China Bearing Housings - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang Detail:
Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch
Product Description
Features of needle roller bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1209C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 12mm |
| Outer diameter | 18mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 3.04Nm |
| Weight | 6.2g |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller bearing for your choice



Product detail pictures:
Related Product Guide:
Holistic approach: How the wellness movement has influenced beauty | Bearing
Global Rugged Handheld Devices Market Trends 2019 – Honeywell, Zebra Technologies, Datalogic, Panasonic, Handheld Group, CIPHERLAB | Axial Needle Roller
The incredibly rich projects administration experiences and a person to 1 service model make the substantial importance of organization communication and our easy understanding of your expectations for OEM China Bearing Housings - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Mongolia , Lithuania , Providing Quality Items, Excellent Service, Competitive Prices and Prompt Delivery. Our products and solutions are selling well both in domestic and foreign markets. Our company is trying to be one important suppliers in China.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.
Write your message here and send it to us





