OEM Supply Cam Follower Needle Roller Bearing - FCB 12 Mounter Bearings One Way Needle Roller Bearing – Ziguang
OEM Supply Cam Follower Needle Roller Bearing - FCB 12 Mounter Bearings One Way Needle Roller Bearing – Ziguang Detail:
FCB 12 Mounter Bearings One Way Needle Roller Bearing
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 18 mm |
| Outer dia. | 18 mm |
| Thickness | 26 mm |
| Torque capacity | 12.2 Nm |
| Weight | 18 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Inside the life of guru and mystic f Bhagwan Shree Rajneesh | Double Row Needle Roller Bearings
1968 Life Magazine Bearing Beatles Returned To Library With Apology And $100 : NPR | Axial Needle Roller
We offer wonderful energy in high-quality and improvement,merchandising,product sales and marketing and advertising and procedure for OEM Supply Cam Follower Needle Roller Bearing - FCB 12 Mounter Bearings One Way Needle Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Manchester , Monaco , Hamburg , In the increasingly competitive market, With sincere service high quality products and well-deserved reputation, we always offer customers support on products and techniques to achieve long-term cooperation. Living by quality, development by credit is our eternal pursuit, We firmly believe that after your visit we will become long-term partners.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
Write your message here and send it to us




