OEM Supply Drawer Roller Bearings - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang
OEM Supply Drawer Roller Bearings - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang Detail:
OWC612-8.4 One Way Needle Clutch Fishing Reel Bearings
Product Description
Features of fishing reel bearings
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of fishing reel bearings
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | fishing reel bearings |
| Model | OWC612-8.4 |
| Material | ST14 |
| Inner Diameter | 6mm |
| Outer Diameter | 12mm |
| Weight | 2.35g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roller Pack, Carton box , Pallte or Customized |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union, Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of fishing reel bearings for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
| Shaft Dia. | Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| mm | g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | |
| 4 | OWC406GXRZ | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC408GXRZ | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 4 | OWC410GXRZ | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC511GXRZ | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC612GXRZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| OWC612GXLZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 | |
| 8 | OWC814GXRZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 8 | OWC814GXLZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| OWC812GXRZ | 2.8 | 8 | 12 | 5 | 5.8 | |
| 10 | OWC1016GXRZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 10 | OWC1016GXLZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 6 | OWC612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC610GXRZ | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC614-7 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC816-7 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC1016-8 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC1019GXLZ | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Secrets of Kate Middleton and Prince William’s oh-so swanky luggage | Double Row Needle Roller Bearings
WB Mayor George says poorer communities bearing burden of stormwater fee, asks for federal help | Axial Needle Roller
With our rich experience and considerate services, we have been recognized as a reliable supplier for many international buyers for OEM Supply Drawer Roller Bearings - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Cambodia , Mumbai , Angola , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can present total customer solutions by guaranteeing the delivery of right merchandise to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified products and the control of the industry trend as well as our maturity before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
Write your message here and send it to us





