OEM/ODM China Drawn Cup Needle Bearing - FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang
OEM/ODM China Drawn Cup Needle Bearing - FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang Detail:
FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing
Product Description




Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 4-42 mm |
| Outer dia. | 8-42 mm |
| Thickness | 6-30 mm |
| Torque capacity | 0.34-121 Nm |
| Weight | 1-58 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Cannondale Jekyll 27.5 Carbon Team – Review | Axial Needle Roller
Normani Kordei and Val Chmerkovskiy leave LA dance studio | Ball Bearing And Roller Bearing
We hold strengthening and perfecting our items and repair. At the same time, we get the job done actively to do research and progress for OEM/ODM China Drawn Cup Needle Bearing - FC FCB Drawn Cup Needle Bearing Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Kuwait , Benin , Casablanca , We will initiate the second phase of our development strategy. Our company regards "reasonable prices, efficient production time and good after-sales service" as our tenet. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
Product quality is good, quality assurance system is complete, every link can inquire and solve the problem timely!
Write your message here and send it to us





