One of Hottest for Ball Bearing Distributors - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang
One of Hottest for Ball Bearing Distributors - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang Detail:
EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010
Product Description
Features of ewc bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1010C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Weight | 6g |
| Package | Plastic Bag / Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of ewc bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
SYRIA Fr Ibrahim: Aleppo bearing the cross of embargo, unemployment and isolation | Bearing
1968 Life Magazine Bearing Beatles Returned To Library With Apology And $100 : NPR | Bearing
Using a complete scientific top quality management program, great high-quality and fantastic religion, we win great track record and occupied this area for One of Hottest for Ball Bearing Distributors - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Muscat , Ecuador , kazakhstan , To meet the requirements of individual customers for each bit more perfect service and stable quality products. We warmly welcome customers around the world to visit us, with our multi-faceted cooperation, and jointly develop new markets, create a brilliant future!
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.
Write your message here and send it to us





