Popular Design for Needle Bearing Price - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang
Popular Design for Needle Bearing Price - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang Detail:
HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer


Structure of needle bearing one way :
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of one way needle bearing manufacturer
| Product name | one way needle bearing |
| Model | HFL0408KF |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1.5Nm |
| Inner diameter | 4mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Height | 8mm |
| Weight | 3.5g |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle bearing one way for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary | |||
DimensionsTorqueLimiting SpeedBasic Load
RatingsFwDC Shaft RotatingRotatng
Outer Ring CCo Min-1 Min-1
KNmmPlastic SpringsSteel SpringsgmmNmrpm3HFL0308KF–333.681––––4HFL0408KF–3.54881.5––––6HFL0615KFHFK06154610151.762300013000––HFL0615KFRHFL0615R4610150.52300013000–––HFL061012K561012–2100012000––8–HFL081212K681212–2000012000–––HFL081412K781412–1900012000––HFL0822KFHFL08227812223.1517000120004.054.15HFL0822KFRHFL0822R78122211700012000––10HFL1022KFHFL102281014225.314000110004.34.65HFL1022KFRHFL1022R81014221.51400011000––12–HFL12261812182612.21100080006.36.514–HFL14262014202617.3950080007.17.716–HFL16262216222620.5850075007.7918–HFL18262518242624.1750075008.310.320–HFL20262720262628.5700065008.911.525–HFL253044253230665500550010.914.130–HFL303051303730904500450012.617.635–HFL353058354230121390039001319.3
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Driver detained after covering bus stairs with newspaper bearing photos of President Erdogan: report | Needle Rollers Suppliers
Adding Microneedling to Your Clinic for Results and Profit | Ball Bearing And Roller Bearing
We stay with the basic principle of "quality initially, services first, steady improvement and innovation to fulfill the customers" for your management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our company, we give the goods while using the good high-quality at the reasonable selling price for Popular Design for Needle Bearing Price - HFL0408KF Changzhou Needle Bearing One Way for Copier and Printer – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Boston , Cape Town , Oman , We have advanced production technology, and pursuit innovative in products. At the same time, the good service has enhanced the good reputation. We believe that as long as you understand our product, you must be willing to become partners with us. Looking forward to your inquiry.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.





