PriceList for Roller Ball Bearing Sizes - One Way Bearing Drawn Cup Needle Roller Bearing FC16 – Ziguang
PriceList for Roller Ball Bearing Sizes - One Way Bearing Drawn Cup Needle Roller Bearing FC16 – Ziguang Detail:
One Way Bearing FC16 Drawn Cup Needle Roller Bearing
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 16 mm |
| Outer dia. | 22 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Torque capacity | 20.5 Nm |
| Weight | 14 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Recon: Mylan Launches Generic Advair at One-Third Price of Original | Ball Bearing And Roller Bearing
USD 531 billion projects attract building envelope leaders to the UAE | Ball Bearing And Roller Bearing
Our company since its inception, always regards product quality as enterprise life, continuously improve production technology, improve product quality and continuously strengthen enterprise total quality management, in strict accordance with the national standard ISO 9001:2000 for PriceList for Roller Ball Bearing Sizes - One Way Bearing Drawn Cup Needle Roller Bearing FC16 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Casablanca , Danish , Rome , We are introduced as a one of the growing manufacture supplier and export of our products. We have a team of dedicated trained professional who take care the quality and timely supply. If you are looking for Good Quality at a good price and timely delivery. Do contact us.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
Write your message here and send it to us





