Professional China Axial Thrust Bearing - Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10 – Ziguang
Professional China Axial Thrust Bearing - Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10 – Ziguang Detail:
Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 16 mm |
| Outer dia. | 16 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Torque capacity | 10 Nm |
| Weight | 15 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |

Product detail pictures:
Related Product Guide:
Jennifer Garner gets a kick out of the eclectic array of things hiding in her junk drawer | Bearing
Arnold Palmer’s grandson rocks golf shoes bearing the King’s face | Axial Needle Roller
Our advantages are reduced prices,dynamic product sales workforce,specialized QC,solid factories,superior quality services for Professional China Axial Thrust Bearing - Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , Thailand , Kyrgyzstan , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
Write your message here and send it to us





