Special Price for Caged Needle Roller Bearing Sizes - One Way Bearing Drawn Cup Needle Roller Bearing FC16 – Ziguang
Special Price for Caged Needle Roller Bearing Sizes - One Way Bearing Drawn Cup Needle Roller Bearing FC16 – Ziguang Detail:
One Way Bearing FC16 Drawn Cup Needle Roller Bearing
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 16 mm |
| Outer dia. | 22 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Torque capacity | 20.5 Nm |
| Weight | 14 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Bearing presents and prayers, Niagara Falls street angel ministers to the homeless | Needle Rollers Suppliers
Global Nougat Market Insights 2019-2025: Top Manufacturer Golden Bonbon, Mondo , Chabert Et Guillot, Margaret River , Paton, Walters Macadamia | Ball Bearing And Roller Bearing
Our company puts emphasis on the management, the introduction of talented personnel, and the construction of staff building, trying hard to improve the quality and liability consciousness of staff members. Our company successfully attained IS9001 Certification and European CE Certification of Special Price for Caged Needle Roller Bearing Sizes - One Way Bearing Drawn Cup Needle Roller Bearing FC16 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Ghana , Mozambique , Mombasa , We have more than 10 years experience of production and export business. We always develop and design kinds of novel products to meet the market demand and help the guests continuously by updating our products. We are specialized manufacturer and exporter in China. Wherever you are, please join us, and together we will shape a bright future in your business field!
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!
Write your message here and send it to us





