Special Price for Nk7/12 Roller Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang
Special Price for Nk7/12 Roller Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang Detail:
EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings
Product Description
Features of ewc 1008 fishing reel needle bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | Fishing reel needle bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 fishing reel needle bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Talent show showcases artists bearing intimate emotions | Axial Needle Roller
Global Digital Lock Market 2019 Top Manufacturers – KAADAS, DESSMANN, SAMSUNG, Haier, TENON, Panasonic, Keylock, oereide | Needle Rollers Suppliers
Along with the "Client-Oriented" small business philosophy, a rigorous high-quality handle system, highly developed producing machines and a powerful R&D group, we always supply high-quality products and solutions, fantastic services and aggressive costs for Special Price for Nk7/12 Roller Bearing - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Libya , Barcelona , Malawi , Facing fierce global market competition, we have launched the brand building strategy and updated the spirit of "human-oriented and faithful service", with an aim to gain global recognition and sustainable development.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
Write your message here and send it to us





