Top Quality Drawn Cup Bearing - HFL Series wholesale Suma one way needle roller plastic bearings – Ziguang
Top Quality Drawn Cup Bearing - HFL Series wholesale Suma one way needle roller plastic bearings – Ziguang Detail:
HFL Series wholesale Suma one way needle roller plastic bearings
Product Description
Structure of needle roller plastic bearings:
HFL,FCB,RCB (coupling and bearing assembly): The supporting bearing installs in the roller pin coupling’s both sides and withstands the radial load, those who take the supporting bearing is the roller pin and the plastic retainer module.
| Product name | needle roller plastic bearings |
| Model | HFL1226 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 12.2Nm |
| Inner diameter | 12mm |
| Outer diameter | 18mm |
| Height | 26mm |
| Weight | 18g |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller plastic bearings for your choice
| Shaft
Diameter |
Mass
Approx |
Torgue
Ma |
Basic Load Ratings | ||||||||
| Clutch Designation | Borndary Dimensions | Limiting Speed | |||||||||
| Fw | D | C | Rotating Shaft
Min-1 |
Rotatng Outer
Ring Min-1 |
C | Co | |||||
| KN | |||||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
00-Heaven! My world record Bond collection: Guinness’s roll call of the wonderfully eccentric | Ball Bearing And Roller Bearing
Farmers tired of bearing blame | Bearing
With our rich experience and considerate services, we have been recognized as a reliable supplier for many international buyers for Top Quality Drawn Cup Bearing - HFL Series wholesale Suma one way needle roller plastic bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Singapore , Belgium , Montpellier , We will not only continuously introduce technical guidance of experts from both home and abroad, but also develop the new and advanced products constantly to satisfactorily meet the needs of our clients all over the world.
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.
Write your message here and send it to us





