Top Suppliers Needle Roller Cage - OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing – Ziguang
Top Suppliers Needle Roller Cage - OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing – Ziguang Detail:
OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing
Product Description
Features of owc needle bearing
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of owc needle bearing
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | OWC Needle Bearing |
| Model | OWC812 |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 8mm |
| Outer diameter | 12.7mm |
| Weight | 3g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Carton Box / Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of owc needle bearing for your choice
| Shaft Dia. mm |
Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
1968 Life Magazine Bearing Beatles Returned To Library With Apology And $100 : NPR | Axial Needle Roller
Bearing the weight of his world | Needle Rollers Suppliers
Our staff through skilled training. Skilled skilled knowledge, potent sense of company, to satisfy the provider requirements of consumers for Top Suppliers Needle Roller Cage - OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Victoria , Czech Republic , Uzbekistan , With a fully integrated operation system, our company has won a good fame for our high quality products, reasonable prices and good services. Meanwhile, we have established a strict quality management system conducted in material incoming, processing and delivery. Abiding by the principle of "Credit first and customer supremacy", we sincerely welcome clients from home and abroad to cooperate with us and advance together to create a brilliant future.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.
Write your message here and send it to us




