Trending Products Cf 12 Roller Bearing - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang
Trending Products Cf 12 Roller Bearing - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang Detail:
FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery
Product Description


Features of FC needle roller clutch bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FC10 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 12mm |
| Torque capacity | 6Nm |
| Weight | 4.8g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fc drawn cup needle roller clutch bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Golden Globes 2019: Lady Gaga dines on burger and fries as stars prep | Ball Bearing And Roller Bearing
Roller Bearings Market : Comprehensive Study Explores Huge Growth in Future | Leading Key Players NTN Corp, SKF AB, Brammer, NBI Bearings, RCB Bearing, Timken and Others | Axial Needle Roller
Our commission is to serve our users and clients with best quality and competitive portable digital products for Trending Products Cf 12 Roller Bearing - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Sao Paulo , Amman, Nepal , Our company warmly invites domestic and overseas customers to come and negotiate business with us. Let us join hands to create a brilliant tomorrow! We are looking forward to cooperating with you sincerely to achieve a win-win situation. We promise to try our best to provide you with high quality and efficient services.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
Write your message here and send it to us





