Trending Products Metric Thrust Bearings - 1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China – Ziguang
Trending Products Metric Thrust Bearings - 1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China – Ziguang Detail:
1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China
Product Description
Features of 1wc needle roller bearing
EWC 1WCis a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings,
and make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | 1WC0608 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Precision | P0 |
| Shaft diameter | 6mm |
| Outer diameter | 10mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 0.44Nm |
| Weight | 2.0g |
| Package | Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller bearing for your choice



Product detail pictures:
Related Product Guide:
NSK Needle Bearing Poland wins Toyota Supplier Award | Ball Bearing And Roller Bearing
Is Kombucha Good For You? Its Probiotics Might Not Do Much For Your Body, Study Shows | Ball Bearing And Roller Bearing
We provide good power in high-quality and progress,merchandising,revenue and internet marketing and operation for Trending Products Metric Thrust Bearings - 1WC0608 One Way Needle Roller Bearing in China – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Argentina , Sri Lanka , Jordan , Our team knows well the market demands in different countries, and is capable of supplying suitable quality products at the best prices to different markets. Our company has already set up a professional, creative and responsible team to develop clients with the multi-win principle.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
Write your message here and send it to us





