Wholesale Price Needle Bearing Race - China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30 – Ziguang
Wholesale Price Needle Bearing Race - China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30 – Ziguang Detail:
China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30
Product Description


Features of FCB Bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCB30 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 37mm |
| Outer diameter | 37mm |
| Thickness | 30mm |
| Torque capacity | 90Nm |
| Weight | 36g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fcb one way clutch bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
New virtual reality app Timelooper takes you back in history | Needle Rollers Suppliers
Supplements for Strength Athletes: What’s Changing, What’s New, and What’s Obsolete | Ball Bearing And Roller Bearing
Our organization has been focusing on brand strategy. Customers' gratification is our greatest advertising. We also source OEM provider for Wholesale Price Needle Bearing Race - China SUMA One Way Needle Clutch Bearing FCB30 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Grenada , Rwanda , New Orleans , At present our sales network is growing continually, improving service quality to meet customer's demand. If you are interested in any products , please contact us at anytime. We are looking forward to forming successful business relationships with you in near future.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
Write your message here and send it to us





