Wholesale Teflon Roller Bearings - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang
Wholesale Teflon Roller Bearings - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang Detail:
EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010
Product Description
Features of ewc bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1010C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Weight | 6g |
| Package | Plastic Bag / Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of ewc bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
What does Christmas taste like? | Axial Needle Roller
Cotton Double Bed Sheet Suppliers – Wholesale Manufacturers and Suppliers For Cotton Double Bed Sheet | Double Row Needle Roller Bearings
No matter new customer or old customer, We believe in long term and trusted relationship for Wholesale Teflon Roller Bearings - EWC Bearing One Direction Needle Roller Clutch EWC1010 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: New York , Barbados , Austria , Our solutions are produced with the best raw materials. Every moment, we constantly improve the production programme. In order to ensure better quality and service, we now have been focusing on the production process. We have got high praise by partner. We are looking forward to establishing business relationship with you.
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.
Write your message here and send it to us




