100% Original Factory Split Roller Bearing - China Needle Bearing Manufacturer HFL081412K One Direction Bearing Needle – Ziguang
100% Original Factory Split Roller Bearing - China Needle Bearing Manufacturer HFL081412K One Direction Bearing Needle – Ziguang Detail:
China Needle Bearing Manufacturer HFL081412K One Direction Bearing Needle
Product Description


Structure of bearing needle:
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of bearing needle
| Product name | bearing needle |
| Model | HFL081412K |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1.76Nm |
| Inner diameter | 8mm |
| Outer diameter | 14mm |
| Height | 12mm |
| Weight | 7g |
| Package | Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of bearing needle for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary
Dimensions |
Torque | Limiting Speed | Basic Load
Ratings |
|||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng
Outer Ring |
C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 |
KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Cannondale Jekyll 27.5 Carbon Team – Review | Bearing
Is Kombucha Good For You? Its Probiotics Might Not Do Much For Your Body, Study Shows | Bearing
Our solutions are widely regarded and trustworthy by consumers and may meet continually modifying financial and social requirements for 100% Original Factory Split Roller Bearing - China Needle Bearing Manufacturer HFL081412K One Direction Bearing Needle – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Liverpool , Malaysia , Being guided by customer demands, aiming at improving the efficiency and quality of customer service, we constantly improve goods and give more detailed services. We sincerely welcome friends to negotiate business and start cooperation with us. We hope to join hands with friends in different industries to create a brilliant future.
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
Write your message here and send it to us





