Factory directly supply Ina Needle Roller Bearings Catalogue - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang
Factory directly supply Ina Needle Roller Bearings Catalogue - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang Detail:
EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings
Product Description
Features of ewc 1008 fishing reel needle bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | Fishing reel needle bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 fishing reel needle bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Renae Ayris flashes her abs and shows off super-fit physique in photo shoot | Ball Bearing And Roller Bearing
Global Automotive Smart Glass Market Overview 2019 – AGC, PPG Industries, SmartGlass International, SAGE Electrochromics, Gentex | Axial Needle Roller
Our commission should be to provide our end users and clients with very best excellent and aggressive portable digital products and solutions for Factory directly supply Ina Needle Roller Bearings Catalogue - EWC 1008 One Way Bearing Fishing Reel Needle Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: US , Burundi , Sri Lanka , Our company has abundant strength and possesses a steady and perfect sales network system. We wish we could establish sound business relationships with all customers from at home and abroad on the basis of mutual benefits.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
Write your message here and send it to us





