2017 Good Quality Bearing Rollers Suppliers - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang
2017 Good Quality Bearing Rollers Suppliers - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang Detail:
OWC612-8.4 One Way Needle Clutch Fishing Reel Bearings
Product Description
Features of fishing reel bearings
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of fishing reel bearings
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | fishing reel bearings |
| Model | OWC612-8.4 |
| Material | ST14 |
| Inner Diameter | 6mm |
| Outer Diameter | 12mm |
| Weight | 2.35g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roller Pack, Carton box , Pallte or Customized |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union, Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of fishing reel bearings for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
| Shaft Dia. | Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| mm | g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | |
| 4 | OWC406GXRZ | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC408GXRZ | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 4 | OWC410GXRZ | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC511GXRZ | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC612GXRZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| OWC612GXLZ | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 | |
| 8 | OWC814GXRZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 8 | OWC814GXLZ | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| OWC812GXRZ | 2.8 | 8 | 12 | 5 | 5.8 | |
| 10 | OWC1016GXRZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 10 | OWC1016GXLZ | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 6 | OWC612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC610GXRZ | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC614-7 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC816-7 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC1016-8 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC1019GXLZ | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Automotive Hub Bearing Market Growth Opportunities, Industry Analysis, Size, Share, Geographic Segmentation & Competitive Landscape Report to 2024 | Double Row Needle Roller Bearings
Printed Silk Fabric Suppliers – Wholesale Manufacturers and Suppliers For Printed Silk Fabric | Needle Rollers Suppliers
We emphasize enhancement and introduce new solutions into the market just about every year for 2017 Good Quality Bearing Rollers Suppliers - OWC612-8.4 One Way Needle Roller Clutch Fishing Reel Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Mumbai , Gabon , We believe that good business relationships will lead to mutual benefits and improvement for both parties. We have established long-term and successful cooperative relationships with many customers through their confidence in our customized services and integrity in doing business. We also enjoy a high reputation through our good performance. Better performance will be expected as our principle of integrity. Devotion and Steadiness will remain as ever.
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
Write your message here and send it to us





