2017 High quality Imperial Needle Roller Bearings - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang
2017 High quality Imperial Needle Roller Bearings - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang Detail:
10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing
Product Description
Features of ewc 1008 one way bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1008 |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 8mm |
| Torque capacity | 1.96Nm |
| Dynamic Load Rating | 7.96KN |
| Static Load Rating | 4.05KN |
| Weight | 4g |
| Package | Plastic Bags + Carton Box |
Catalogue of ewc1008 one way bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Bearing presents and prayers, Niagara Falls street angel ministers to the homeless | Ball Bearing And Roller Bearing
Tapered Roller Bearings Market Analysis by Size, Share, Key Drivers, Growth Opportunities and Global Trends 2018 | Needle Rollers Suppliers
We've been convinced that with joint efforts, the enterprise between us will bring us mutual benefits. We are able to assure you product or service quality and aggressive cost for 2017 High quality Imperial Needle Roller Bearings - 10*16*8MM Germany Needle Roller Bearing EWC-1008 One Way Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Czech republic , Barcelona , British , If you need any of our products, or have other items to be produced, please send us your inquiries, samples or detailed drawings. Meanwhile, aiming to develop into an international enterprise group, we look forward to receiving offers for joint ventures and other cooperative projects.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
Write your message here and send it to us





