Excellent quality Output Shaft Bearing - OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy Needle Type One Way Bearing – Ziguang
Excellent quality Output Shaft Bearing - OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy Needle Type One Way Bearing – Ziguang Detail:
OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy
Needle Type One Way Bearing
Features of needle type one way bearing
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of needle type one way bearing
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | One Way Needle Roller Bearing |
| Model | OWC511GXRZ / OWC511GXLZ |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 5mm |
| Outer diameter | 11mm |
| Weight | 2g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union,Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle type one way bearing for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
|
Model |
Weight |
DIMENSION (mm) |
Driving Torque |
||
|
g |
Inner Dia. |
Outer Dia. |
Height |
( Nm ) |
|
|
OWC406GXRZ |
1.6 |
4 |
8 |
6.0 |
2.5 |
|
OWC406GXRZ |
|||||
|
OWC408GXRZ |
1.8 |
4 |
8 |
8.0 |
3.1 |
|
OWC408GXLZ |
|||||
|
OWC410GXRZ |
1.8 |
4 |
10 |
5.4 |
2.8 |
|
OWC410GXLZ |
|||||
|
OWC511GXRZ |
2 |
5 |
11 |
5.4 |
3.5 |
|
OWC511GXLZ |
|||||
|
OWC610GXRZ |
2.38 |
6 |
10.2 |
8.0 |
4.6 |
|
OWC610GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ |
2.3 |
6 |
12 |
5.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ-8.4 |
2.3 |
6 |
12 |
8.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC812GXRZ |
2.8 |
8 |
12 |
5.0
|
5.8 |
|
OWC812GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ |
2.8 |
8 |
14 |
5.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ-8.4 |
2.8 |
8 |
14.3 |
8.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC1016GXRZ |
3 |
10 |
16 |
5.4 |
9.5 |
|
OWC1016GXLZ |
|||||
|
OWC1019GXRZ |
8.5 |
10 |
19 |
11.0 |
19.8 |
|
OWC1019GXLZ |
|||||
|
OWC173512 |
22.5 |
17 |
35 |
12.0 |
78 |
|
OWC173516 |
25.5 |
17 |
35 |
16.0 |
95 |
|
OWC203316 |
23 |
20 |
33 |
16.0 |
108 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Bearing Witness to Jim Crow in Mississippi With Uncompromising Candor | Ball Bearing And Roller Bearing
Pa’s low income families bearing tax burden – News – poconorecord.com | Axial Needle Roller
Our company since its inception, constantly regards product or service high quality as business life, continually improve creation technology, make improvements to product high-quality and consistently strengthen business total high-quality management, in strict accordance together with the national standard ISO 9001:2000 for Excellent quality Output Shaft Bearing - OWC511GXRZ OWC511GXLZ Goog Quality Powder Metallurgy Needle Type One Way Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Sacramento , Guinea , Malaysia , We've established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we've been looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. You should feel free to contact us for more details.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!





