2017 High quality Imperial Needle Roller Bearings - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang
2017 High quality Imperial Needle Roller Bearings - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang Detail:
FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery
Product Description


Features of FC needle roller clutch bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FC10 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 12mm |
| Torque capacity | 6Nm |
| Weight | 4.8g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fc drawn cup needle roller clutch bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
SHARK ALERT! Photographer Captured Terrifying Images of Great White Bearing Dagger-Like Teeth | | Ball Bearing And Roller Bearing
Global Silicone Fluid Market Insight Report 2018 – Shin-Etsu, Wacker Chemie, Momentive Performance Materials, Gelest, KCC Basildon | Axial Needle Roller
As for competitive charges, we believe that you will be searching far and wide for anything that can beat us. We will state with absolute certainty that for such excellent at such charges we have been the lowest around for 2017 High quality Imperial Needle Roller Bearings - FC10 FC12 FC16 FC20 FC25 FC30 One Way Needle Roller Clutch Bearing for Changzhou Machinery – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: St. Petersburg , Islamabad , Zurich , We are looking forward to establishing a mutually beneficial relationship with you based on our high-quality products, reasonable prices and best service. We hope that our products will bring you a pleasant experience and carry a feeling of beauty.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
Write your message here and send it to us




