2017 High quality Leicester Bearings - EWC 1010A Needle Roller Bearing Needle Bearing Price – Ziguang
2017 High quality Leicester Bearings - EWC 1010A Needle Roller Bearing Needle Bearing Price – Ziguang Detail:
EWC 1010A Needle Roller Bearing Needle Bearing Price
Product Description
Feature
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Data Sheet
| Item | EWC |
| Material | Outer: ST14 stainless steel or GCr15
Inner: Strengthen nylon |
| Inner dia. | 10 mm |
| Outer dia. | 17 mm |
| Width | 10 mm |
| Torque capacity | 1 Nm |