Best-Selling Torrington Needle Bearings - One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25 – Ziguang
Best-Selling Torrington Needle Bearings - One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25 – Ziguang Detail:
One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25
Product Description


Features of FCB One-Way Needle Bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCB25 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 25mm |
| Outer diameter | 32mm |
| Thickness | 30mm |
| Torque capacity | 66m |
| Weight | 44g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fcb one way needle bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Rita Ora dons cleavage-enhancing lace bra for Poison music video | Needle Rollers Suppliers
Talent show showcases artists bearing intimate emotions | Ball Bearing And Roller Bearing
Sticking for the principle of "Super Quality, Satisfactory service" ,We have been striving for being a superb small business partner of you for Best-Selling Torrington Needle Bearings - One-Way Needle Bearings FCB25 FCB 25 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Thailand , Slovenia , French , By adhering to the principle of "human oriented, winning by quality", our company sincerely welcomes merchants from at home and abroad to visit us, talk business with us and jointly create a brilliant future.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
Write your message here and send it to us





