2017 Latest Design Ntn Ball Bearing - China Needle Bearing Manufacturer HFL081412K One Direction Bearing Needle – Ziguang
2017 Latest Design Ntn Ball Bearing - China Needle Bearing Manufacturer HFL081412K One Direction Bearing Needle – Ziguang Detail:
China Needle Bearing Manufacturer HFL081412K One Direction Bearing Needle
Product Description


Structure of bearing needle:
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of bearing needle
| Product name | bearing needle |
| Model | HFL081412K |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1.76Nm |
| Inner diameter | 8mm |
| Outer diameter | 14mm |
| Height | 12mm |
| Weight | 7g |
| Package | Roll pack + Carton Box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of bearing needle for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary
Dimensions |
Torque | Limiting Speed | Basic Load
Ratings |
|||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng
Outer Ring |
C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 |
KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Elvis at the Arcade: An imagined interview with the King | Bearing
“Bomb cyclone” bearing down on central U.S. | Bearing
Bear "Customer initially, High quality first" in mind, we do the job closely with our customers and supply them with efficient and skilled providers for 2017 Latest Design Ntn Ball Bearing - China Needle Bearing Manufacturer HFL081412K One Direction Bearing Needle – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Malta , Islamabad , United States , Our company insists on the purpose of "takes service priority for standard, quality guarantee for the brand, do business in good faith, to offer skilled, rapid, accurate and timely service for you". We welcome old and new customers to negotiate with us. We are going to serve you with all sincerity!
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
Write your message here and send it to us





