Best Price for Needle Roller Bearing Manufacturers - FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing – Ziguang
Best Price for Needle Roller Bearing Manufacturers - FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing – Ziguang Detail:
FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing
Product Description


Features of FC needle roller bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCL10K |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 10mm |
| Outer diameter | 14mm |
| Thickness | 12mm |
| Torque capacity | 5Nm |
| Weight | 3.5g |
| Package | carton box, wooden box |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of FC needle roller bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Renae Ayris flashes her abs and shows off super-fit physique in photo shoot | Axial Needle Roller
Global Composite Bearing Market Detailed Analysis 2019 | Needle Rollers Suppliers
To fulfill the customers' over-expected fulfillment , we have now our solid staff to deliver our greatest general assistance which includes internet marketing, product sales, creating, manufacturing, excellent controlling, packing, warehousing and logistics for Best Price for Needle Roller Bearing Manufacturers - FC/RC/FCB/RCB/FCL Drawn Cup Clutch Needle Roller Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Leicester , Ghana , kazan , Ensuring high product quality by choosing the best suppliers, we have also implemented comprehensive quality control processes throughout our sourcing procedures. Meanwhile, our access to a large range of factories, coupled with our excellent management, also ensures that we can quickly fill your requirements at the best prices, regardless the order size.
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!
Write your message here and send it to us





