Best Price on Hfl1426 Roller Bearing - OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing – Ziguang
Best Price on Hfl1426 Roller Bearing - OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing – Ziguang Detail:
OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing
Product Description
Features of owc needle bearing
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of owc needle bearing
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | OWC Needle Bearing |
| Model | OWC812 |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 8mm |
| Outer diameter | 12.7mm |
| Weight | 3g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Carton Box / Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of owc needle bearing for your choice
| Shaft Dia. mm |
Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Contrast Media Injector in Vascular Market Insights 2019-2025: Bayer, Bracco, Nemoto, Guerbet, Ulrich medical | Bearing
Analysts Expect Mackinac Financial Co. (MFNC) to Post $0.29 Earnings Per Share | Axial Needle Roller
We also provide item sourcing and flight consolidation solutions. We have now our very own manufacturing facility and sourcing place of work. We could provide you with nearly every kind of merchandise associated to our merchandise variety for Best Price on Hfl1426 Roller Bearing - OWC812GXRZ OWC812GXLZ Unidirectional Bearing One Way Needle Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Singapore , Benin , Tajikistan , Our products have been obtained more and more recognition from foreign clients, and established long term and cooperative relationship with them. We`ll provide the best service for every customer and sincerely welcome friends to work with us and establish the mutual benefit together.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
Write your message here and send it to us





