Best-Selling Non-Standard Roller - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang
Best-Selling Non-Standard Roller - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang Detail:
EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India
Product Description
Features of one way roller clutch bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC0406C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Precision | P0 |
| Shaft diameter | 4mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 0.08Nm |
| Weight | 1.0g |
| Structure | Roller type with bearing supported |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one way roller clutch bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
ICYMI: Bearing Drift’s Weekend Roundup | Ball Bearing And Roller Bearing
IENATSCH TUESDAY: Phillip Island Classic Race Reports Part 1 | Ball Bearing And Roller Bearing
We are also focusing on enhancing the things administration and QC program in order that we could keep fantastic advantage within the fiercely-competitive enterprise for Best-Selling Non-Standard Roller - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Kenya , San Francisco , United Arab Emirates , Now, with the development of internet, and the trend of internationalization, we've got decided to extend business to overseas market. With the propose of bringing more profits to oversea customers by providing directly abroad. So we have changed our mind, from home to abroad, hope to give our customers more profit, and looking forward to more chance to make business.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
Write your message here and send it to us





