Cheap price Double Roller Bearing - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang
Cheap price Double Roller Bearing - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang Detail:
Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch
Product Description
Features of needle roller bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC1209C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Shaft diameter | 12mm |
| Outer diameter | 18mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 3.04Nm |
| Weight | 6.2g |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of needle roller bearing for your choice



Product detail pictures:
Related Product Guide:
Dana introduces Spicer Dura-Tune center bearing for downsped drivetrains | Double Row Needle Roller Bearings
Global Silicone Fluid Market Insight Report 2018 – Shin-Etsu, Wacker Chemie, Momentive Performance Materials, Gelest, KCC Basildon | Double Row Needle Roller Bearings
we are able to provide good quality items, aggressive rate and best shopper assistance. Our destination is "You come here with difficulty and we provide you with a smile to take away" for Cheap price Double Roller Bearing - Needle Roller Bearing Manufacturer EWC1209C Backstop Clutch – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Auckland , Madrid , Montpellier , Our domestic website's generated over 50, 000 purchasing orders every year and quite successful for internet shopping in Japan. We would be happy to have an opportunity to do business with your company. Looking forward to receiving your message !
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
Write your message here and send it to us





