Europe style for Nutr 12 Roller Bearing - Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10 – Ziguang
Europe style for Nutr 12 Roller Bearing - Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10 – Ziguang Detail:
Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10
Product Description


Data Sheet
| Item | FC FCB |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner dia. | 16 mm |
| Outer dia. | 16 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Torque capacity | 10 Nm |
| Weight | 15 g |
| Package | singer package or as your requirements |
| Delivery time | 7-10 days |
Feature
Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
Torque increases double of the normal HF Model.
Allow high indexing frequencies due to their low mass.
Different Sizes For Your Reference


| Item | Weight
g |
Main Dimension | |||
| Fw
mm |
D
mm |
C
mm |
Torque
Nm |
||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |

Product detail pictures:
Related Product Guide:
Vigil held in Montreal for victims of New Zealand mosque attacks | Bearing
WB Mayor George says poorer communities bearing burden of stormwater fee, asks for federal help | Double Row Needle Roller Bearings
Our growth depends around the superior machines, exceptional talents and consistently strengthened technology forces for Europe style for Nutr 12 Roller Bearing - Needle Bearing Manufacturer Drawn Cup One Way Bearing FCB10 FCB 10 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Hungary , Sudan , Benin , With all these supports, we can serve every customer with quality product and timely shipping with highly responsibility. Being a young growing company, we might not the best, but we are trying our best to be your good partner.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.
Write your message here and send it to us





