Cheap PriceList for Combined Needle Roller Bearings - EWC 0608 Quality One Way Needle Roller Clutch Bearing – Ziguang
Cheap PriceList for Combined Needle Roller Bearings - EWC 0608 Quality One Way Needle Roller Clutch Bearing – Ziguang Detail:
EWC 0608 Quality One Way Needle Roller Clutch Bearing
Product Description
Feature
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
This kind of clutch, the outer lane has raised angles, it is easy to make a reservation to lock, used in the fishing tackle (able to bear the sea water and corrode ), some paper money planes.
Data Sheet
| Item | EWC |
| Material | Outer: ST14 stainless steel or GCr15Inner: Strengthen nylon |
| Inner dia. | 6 mm |
| Outer dia. | 10 mm |
| Width | 8mm |
| Torque capacity | 0.25/0.44 Nm |
| Weight | 1.7 g |
| Port | Shanghai;Ningbo |
| Delivery time | 10-20days |
| Package | singer box or as your requirements |
| Application | Fishing machines |
Different Sizes For Your Reference


| Shaft Diameter | Bearing Designation | Mass (g) | Boundary Dimensions | Torque Capacity | |||||||
| mm | EWC series | 1WC series | EWC | 1WC | Fw | D1 | D2 | B | A | (N.m) | (kgf.cm) |
| (with resin spring) | (with metal spring) | ||||||||||
| 4 | EWC0406AEWC0406C | - | 1 | - | 4 | 8 | 8.4 | 6 | 2.6 | 0.080.15 | 0.8 |
| - | - | 1.5 | |||||||||
| 6 | EWC0606XAEWC0606XC | - | 1.4 | - | 6 | 10 | 10 | 6 | 2.8 | 0.190.33 | 1.9 |
| - | - | 3.4 | |||||||||
| EWC0608AEWC0608C | - | 1.7 | - | 8 | 0.250.44 | 2.5 | |||||
| 1WC0608 | 2 | 4.5 | |||||||||
| - | 1WC0612 | - | 3 | 12 | 0.88 | 9 | |||||
| 8 | EWC0809AEWC0809C | - | 2.4 | - | 8 | 12 | 12 | 9 | 2.6 | 0.490.88 | 5 |
| - | - | 9 | |||||||||
| EWC0812AEWC0812C | - | 5.8 | - | 14 | 15 | 12 | 3.6 | 1.18
1.96 |
12 | ||
| 1WC0812 | 7 | 20 | |||||||||
| - | 1WC0815 | - | 8 | 15 | 2.65 | 27 | |||||
| 10 | EWC1010A | - | 5.2 | 10 | 16 | 17 | 7 | 1 | 10 | ||
| - | 1WC100914 | - | 3 | 14 | 14 | 9 | 2.5 | 2.25 | 23 | ||
| EWC1010AEWC1010C | - | 6 | - | 16 | 17 | 10 | 5 | 1.18
1.96 |
12 | ||
| - | - | 20 | |||||||||
| EWC1012AEWC1012C | - | 6.8 | - | 12 | 1.37
2.35 |
14 | |||||
| 1WC1012 | 8 | 24 | |||||||||
| 12 | EWC1209C | - | 6.2 | - | 12 | 18 | 19 | 9 | 5.1 | 3.04
6.28 |
31 |
| - | 1WC1216 | 12 | 16 | 64 | |||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
The Nuremberg parade grounds where Hitler held his Nazi propaganda rallies | Axial Needle Roller
Dana Announces Products Designed to Manage Change | Bearing
We have our own product sales staff, style crew, technical group, QC staff and package staff. We now have strict high quality management procedures for each approach. Also, all of our workers are experienced in printing subject for Cheap PriceList for Combined Needle Roller Bearings - EWC 0608 Quality One Way Needle Roller Clutch Bearing – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Sudan , Frankfurt , Honduras , We are proud to supply our products to every auto fan all around the world with our flexible, fast efficient services and strictest quality control standard which has always approved and praised by customers.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
Write your message here and send it to us





