China Factory for Natr 16 Roller Bearing - OWC1019GXLZ One Way Needle Clutch Powder Metallurgy Bearings – Ziguang
China Factory for Natr 16 Roller Bearing - OWC1019GXLZ One Way Needle Clutch Powder Metallurgy Bearings – Ziguang Detail:
OWC1019GXLZ One Way Clutch Powder Metallurgy Bearings
Features of Powder Metallurgy Bearings
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of Powder Metallurgy Bearings
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | Powder Metallurgy Bearings |
| Model | OWC1019GXLZ |
| Material | ST14 |
| Precision | P6 |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 19mm |
| Weight | 8.5g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll pack + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union,Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of Powder Metallurgy Bearings for your choice


GXRZ series are clockwise rotation
GXLZ series are anticlockwise rotation
|
Model |
Weight |
DIMENSION (mm) |
Driving Torque |
||
|
g |
Inner Dia. |
Outer Dia. |
Height |
( Nm ) |
|
|
OWC406GXRZ |
1.6 |
4 |
8 |
6.0 |
2.5 |
|
OWC406GXRZ |
|||||
|
OWC408GXRZ |
1.8 |
4 |
8 |
8.0 |
3.1 |
|
OWC408GXLZ |
|||||
|
OWC410GXRZ |
1.8 |
4 |
10 |
5.4 |
2.8 |
|
OWC410GXLZ |
|||||
|
OWC511GXRZ |
2 |
5 |
11 |
5.4 |
3.5 |
|
OWC511GXLZ |
|||||
|
OWC610GXRZ |
2.38 |
6 |
10.2 |
8.0 |
4.6 |
|
OWC610GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ |
2.3 |
6 |
12 |
5.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ-8.4 |
2.3 |
6 |
12 |
8.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC812GXRZ |
2.8 |
8 |
12 |
5.0
|
5.8 |
|
OWC812GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ |
2.8 |
8 |
14 |
5.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ-8.4 |
2.8 |
8 |
14.3 |
8.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC1016GXRZ |
3 |
10 |
16 |
5.4 |
9.5 |
|
OWC1016GXLZ |
|||||
|
OWC1019GXRZ |
8.5 |
10 |
19 |
11.0 |
19.8 |
|
OWC1019GXLZ |
|||||
|
OWC173512 |
22.5 |
17 |
35 |
12.0 |
78 |
|
OWC173516 |
25.5 |
17 |
35 |
16.0 |
95 |
|
OWC203316 |
23 |
20 |
33 |
16.0 |
108 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Exclusive: Enercon steps up product strategy with E-138 EP3 prototype | Double Row Needle Roller Bearings
Universal Bearings Invests $39.1 Million To Expand Its Bremen, Indiana, Manufacturing Center | Ball Bearing And Roller Bearing
We keep on with our business spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create much more worth for our customers with our rich resources, state-of-the-art machinery, experienced workers and exceptional providers for China Factory for Natr 16 Roller Bearing - OWC1019GXLZ One Way Needle Clutch Powder Metallurgy Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Roman , Honduras , Canberra , Since the establishment of our company, we've realized the importance of providing good quality goods and the best before-sales and after-sales services. Most problems between global suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question points they do not understand. We break down these barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it.
Company director has very rich management experience and strict attitude, sales staff are warm and cheerful, technical staff are professional and responsible,so we have no worry about product,a nice manufacturer.





