China Gold Supplier for Bearing Number - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang
China Gold Supplier for Bearing Number - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang Detail:
EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India
Product Description
Features of one way roller clutch bearing
EWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
| Product name | needle roller bearing |
| Model | EWC0406C |
| Material | Outer ring: ST14, Shelf strength: nylon |
| Precision | P0 |
| Shaft diameter | 4mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Material | GCr15 |
| Torque capacity | 0.08Nm |
| Weight | 1.0g |
| Structure | Roller type with bearing supported |
| Application | Fishing machinery |
| Package | Wooden box, tube, pulley, etc |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one way roller clutch bearing for your choice




Product detail pictures:
Related Product Guide:
Analysts Expect Mackinac Financial Co. (MFNC) to Post $0.29 Earnings Per Share | Ball Bearing And Roller Bearing
Roller Bearings Market : Comprehensive Study Explores Huge Growth in Future | Leading Key Players NTN Corp, SKF AB, Brammer, NBI Bearings, RCB Bearing, Timken and Others | Axial Needle Roller
With advanced technologies and facilities, strict high quality regulate, reasonable price tag, excellent support and close co-operation with shoppers, we have been devoted to furnishing the best benefit for our buyers for China Gold Supplier for Bearing Number - EWC0406C One Way Needle Roller Clutch Bearing India – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Amman, Canberra , Saudi Arabia , We hope we can establish long-term cooperation with all of the customers, and hope we can improve competitiveness and achieve the win-win situation together with the customers. We sincerely welcome the customers from all over the world to contact us for anything you need to have!Welcome all customers both at home and abroad to visit our factory. We hope to have win-win business relationships with you, and create a better tomorrow.
We have worked with many companies, but this time is the best,detailed explanation, timely delivery and quality qualified, nice!
Write your message here and send it to us





