China Manufacturer for Axial Roller Bearing - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang
China Manufacturer for Axial Roller Bearing - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang Detail:
Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings for
Electric Bicycle
Product Description
Features of needle roller bearings
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of needle roller bearings
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | needle roller bearings |
| Model | OWC812 |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 8mm |
| lnner diameter | 8mm |
| Outer diameter | 8mm |
| Weight | 3g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box + Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of electric fishing reel bearings for your choice
| Shaft Dia. mm |
Model | Weight | Size (mm) | Driving Torque | ||
| g | Inner Dia. | Outer Dia. | Height | ( Nm ) | ||
| 4 | OWC 410 | 1.8 | 4 | 10 | 5.4 | 2.8 |
| 5 | OWC 511 | 2 | 5 | 11 | 5.4 | 3.5 |
| 6 | OWC 612 | 2.3 | 6 | 12 | 5.4 | 5.2 |
| 8 | OWC 814 | 2.8 | 8 | 14 | 5.4 | 6.1 |
| 10 | OWC 1016 | 3 | 10 | 16 | 5.4 | 9.5 |
| 4 | OWC 406 | 1.6 | 4 | 8 | 6 | 2.5 |
| 4 | OWC 408 | 1.8 | 4 | 8 | 8 | 3.1 |
| 6 | OWC 612-8.4 | 2.35 | 6 | 12 | 8.4 | 6.8 |
| 6 | OWC 61407 | 2.1 | 6 | 14 | 7 | 6.6 |
| 6 | OWC 720 | 2.5 | 6 | 12.7 | 7.5 | 7.3 |
| 6 | OWC 087 | 2.38 | 6 | 10.2 | 8 | 4.6 |
| 6 | OWC 178 | 3 | 6 | 10.2 | 15 | 7.3 |
| 8 | OWC 81607 | 2.6 | 8 | 16 | 7 | 7.5 |
| 8 | OWC 812 | 3 | 8 | 12.7 | 7.3 | 6.8 |
| 8 | OWC 816-5.5 | 3.5 | 8 | 16 | 5.5 | 8.2 |
| 8 | OWC 816-6.2 | 3.8 | 8 | 16 | 6.2 | 8.8 |
| 10 | OWC 1008 | 3.35 | 10 | 16 | 8 | 9.7 |
| 10 | OWC 1019 | 8.5 | 10 | 19 | 11 | 19.8 |
| 17 | OWC 173512 | 22.5 | 17 | 35 | 12 | 78 |
| 17 | OWC 173516 | 25.5 | 17 | 35 | 16 | 95 |
| 17 | OWC 203316 | 23 | 20 | 33 | 16 | 108 |
| MARKS:NON-STANDARD CAN BE PRODUCED | ||||||
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Fruit Fillings Market Insights 2019-2025: Top Manufacturer Baldwin Richardson Foods, Fruit Crown, Zentis, Schulze and Burch Biscuit, Lyons | Bearing
Global Viation Bearing Market 2019 – Carbone Lorraine, Helwig, Miraj Corporation, Seginus Inc, SKF | Ball Bearing And Roller Bearing
With dependable high-quality method, fantastic standing and ideal purchaser assistance, the series of products produced by our firm are exported to many countries and regions for China Manufacturer for Axial Roller Bearing - Single Row OWC812 One Way Needle Roller Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Malta , Ecuador , Angola , Due to our strict pursues in quality, and after-sale service, our product gets more and more popular around the world. Many clients came to visit our factory and place orders. And there are also many foreign friends who came for sight seeing, or entrust us to buy other stuff for them. You are most welcome to come to China, to our city and to our factory!
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.
Write your message here and send it to us





