China New Product Eccentric Roller Bearing - HFL0615KF Fishing Reel One Way Needle Roller Bearing in Changzhou SUMA – Ziguang
China New Product Eccentric Roller Bearing - HFL0615KF Fishing Reel One Way Needle Roller Bearing in Changzhou SUMA – Ziguang Detail:
HFL0615KF Fishing Reel One Way Needle Roller Bearing in
Product Description


Structure of one way needle roller bearing:
| Metric size | Inch size | Marks |
| HFL | FCB | steel spring |
| HFL..KF | RCB | plastic spring |
| HFL..R | steel spring and knurls on outer ring | |
| HFL..KFR | plastic spring and knurls on outer ring |
Speciification of one way needle roller bearing
| Product name | bearing needle roller |
| Model | HFL0615KF |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 1.76Nm |
| Inner diameter | 6mm |
| Outer diameter | 10mm |
| Height | 15mm |
| Weight | 4g |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one way needle roller bearing for your choice
| Shaft Dia. | Clutch Designation | Mass | Borndary
Dimensions |
Torque | Limiting Speed | Basic Load
Ratings |
|||||
| Fw | D | C | Shaft Rotating | Rotatng
Outer Ring |
C | Co | |||||
| Min-1 | Min-1 |
KN | |||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Progress Thread | Double Row Needle Roller Bearings
Global Fruit Fillings Market Insights 2019-2025: Top Manufacturer Baldwin Richardson Foods, Fruit Crown, Zentis, Schulze and Burch Biscuit, Lyons | Ball Bearing And Roller Bearing
Dedicated to strict quality management and thoughtful client services, our experienced staff customers are generally available to discuss your demands and guarantee full client pleasure for China New Product Eccentric Roller Bearing - HFL0615KF Fishing Reel One Way Needle Roller Bearing in Changzhou SUMA – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Denmark , Mexico , Zambia , With the technology as the core, develop and produce high-quality products according to the diverse needs of the market. With this concept,the company will continue to develop products with high added values and continuously improve products,and will provide many customers with the best products and services!
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
Write your message here and send it to us





