China wholesale Needle Bearing Inner Ring - One Way Needle Roller Bearings FC35 – Ziguang
China wholesale Needle Bearing Inner Ring - One Way Needle Roller Bearings FC35 – Ziguang Detail:
One Way Needle Roller Bearings FC35
Product Description


Features of FC needle roller bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FC35 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 35mm |
| Outer diameter | 42mm |
| Thickness | 20mm |
| Torque capacity | 107Nm |
| Weight | 40g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fc needle roller bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Keene police to begin wearing load-bearing vests | Local News | Axial Needle Roller
Cams Play Key Role in Indexing Machines and Automated Assembly Systems | 2016-02-01 | Bearing
Our pros are lessen prices,dynamic sales team,specialised QC,sturdy factories,top quality services and products for China wholesale Needle Bearing Inner Ring - One Way Needle Roller Bearings FC35 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Philippines , Slovakia , Spain , We are fully aware of our customer's needs. We provide high quality products, competitive prices and the first class service. We would like to establish good business relationships as well as friendship with you in the near future.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
Write your message here and send it to us





