Competitive Price for Needle Roller - FCB8 FCB10 FCB12 Needle Type One-Way Needle Bearings – Ziguang
Competitive Price for Needle Roller - FCB8 FCB10 FCB12 Needle Type One-Way Needle Bearings – Ziguang Detail:
FCB8 FCB10 FCB12 Needle Type One-Way Needle Bearings
Product Description


Features of FCB One-Way Needle Bearing
♦Three pieces needles equipped to be locking assembly function.
♦Torque increases double of the normal HF Model.
♦Allow high indexing frequencies due to their low mass .
| SPECIFICATIONS | |
| Model | FCB10 |
| Material | Outer race: ST14, Holder: Nylon , Needle: Stainless Steel |
| Inner diameter | 10mm |
| Outer diameter | 16mm |
| Thickness | 20mm |
| Torque capacity | 10Nm |
| Weight | 15g |
| Package | roll pack |
| Delivery time | 1 days for sample, 5-7 day for big order |
| Payment Terms | TT, L/C, D/P, D/A, Western Union, Paypal |
Catalogue of fcb needle type one-way bearing for your choice


| Type | Weight(g) | Dimension | |||
| Fw | D | C | Rotational torque | ||
| FC4K | 1 | 4 | 8 | 6 | 0.34 |
| FC6 | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC6K | 3 | 6 | 10 | 12 | 1.76 |
| FC8 | 4 | 8 | 14 | 12 | 5.3 |
| FCL8K | 3.5 | 8 | 12 | 12 | 5 |
| FC10 | 4.8 | 10 | 16 | 12 | 6 |
| FCL10K | 4 | 10 | 14 | 12 | 5.3 |
| FC12 | 11 | 12 | 18 | 16 | 12.2 |
| FC14K | 13 | 14 | 20 | 16 | 17.3 |
| FC16 | 14 | 16 | 22 | 16 | 20.5 |
| FC20 | 17 | 20 | 26 | 16 | 28.5 |
| FC25 | 30 | 25 | 32 | 20 | 66 |
| FC30 | 36 | 30 | 37 | 20 | 90 |
| FC35 | 40 | 35 | 42 | 20 | 121 |
| FCB8 | 10 | 14 | 14 | 20 | 5 |
| FCB10 | 15 | 16 | 16 | 20 | 10 |
| FCB12 | 18 | 18 | 18 | 26 | 12.2 |
| FCB16 | 22 | 22 | 22 | 26 | 20.5 |
| FCB20 | 27 | 26 | 26 | 26 | 28.5 |
| FCB25 | 44 | 32 | 32 | 30 | 66 |
| FCB30 | 51 | 37 | 37 | 30 | 90 |
| FCB35 | 58 | 42 | 42 | 30 | 121 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Arnold Palmer’s grandson rocks golf shoes bearing the King’s face | Needle Rollers Suppliers
Police officer hit by lead ball bearing while patrolling River Medway in Maidstone | Axial Needle Roller
We also present product or service sourcing and flight consolidation products and services. We have our possess manufacturing facility and sourcing place of work. We can easily supply you with almost every type of product or service connected to our item variety for Competitive Price for Needle Roller - FCB8 FCB10 FCB12 Needle Type One-Way Needle Bearings – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: luzern , Denver , Malaysia , We've been persisting in the business essence "Quality First, Honoring Contracts and Standing by Reputations, providing customers with satisfying products and service. " Friends both at home and abroad are warmly welcome to establish everlasting business relations with us.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
Write your message here and send it to us





