Europe style for Needle Roller Thrust Bearing Sizes - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang
Europe style for Needle Roller Thrust Bearing Sizes - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang Detail:
Drawn Cup Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030
Product Description
Structure of Drawn Cup Bearngs :
HFL,FCB,RCB (coupling and bearing assembly): The supporting bearing installs in the roller pin coupling’s both sides and withstands the radial load, those who take the supporting bearing is the roller pin and the plastic retainer module.
| Product name | drawn cup needle bearing |
| Model | HFL3030 |
| Material | ST14 |
| Torque capacity | 90Nm |
| Inner diameter | 30mm |
| Outer diameter | 37mm |
| Height | 30mm |
| Weight | 51g |
| Application | Light industry, truckle, printing, textile, packing machinery |
| Package | Roll pack + Carton box + Wooden Pallet |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of Drawn Cup Bearings for your choice
| Shaft
Diameter |
Mass
Approx |
Torgue
Ma |
Basic Load Ratings | ||||||||
| Clutch Designation | Borndary Dimensions | Limiting Speed | |||||||||
| Fw | D | C | Rotating Shaft
Min-1 |
Rotatng Outer
Ring Min-1 |
C | Co | |||||
| KN | |||||||||||
| mm | Plastic Springs | Steel Springs | g | mm | Nm | rpm | |||||
| 3 | HFL0308KF | – | 3 | 3 | 3.6 | 8 | 1 | – | – | – | – |
| 4 | HFL0408KF | – | 3.5 | 4 | 8 | 8 | 1.5 | – | – | – | – |
| 6 | HFL0615KF | HFK0615 | 4 | 6 | 10 | 15 | 1.76 | 23000 | 13000 | – | – |
| HFL0615KFR | HFL0615R | 4 | 6 | 10 | 15 | 0.5 | 23000 | 13000 | – | – | |
| – | HFL061012K | 5 | 6 | 10 | 12 | – | 21000 | 12000 | – | – | |
| 8 | – | HFL081212K | 6 | 8 | 12 | 12 | – | 20000 | 12000 | – | – |
| – | HFL081412K | 7 | 8 | 14 | 12 | – | 19000 | 12000 | – | – | |
| HFL0822KF | HFL0822 | 7 | 8 | 12 | 22 | 3.15 | 17000 | 12000 | 4.05 | 4.15 | |
| HFL0822KFR | HFL0822R | 7 | 8 | 12 | 22 | 1 | 17000 | 12000 | – | – | |
| 10 | HFL1022KF | HFL1022 | 8 | 10 | 14 | 22 | 5.3 | 14000 | 11000 | 4.3 | 4.65 |
| HFL1022KFR | HFL1022R | 8 | 10 | 14 | 22 | 1.5 | 14000 | 11000 | – | – | |
| 12 | – | HFL1226 | 18 | 12 | 18 | 26 | 12.2 | 11000 | 8000 | 6.3 | 6.5 |
| 14 | – | HFL1426 | 20 | 14 | 20 | 26 | 17.3 | 9500 | 8000 | 7.1 | 7.7 |
| 16 | – | HFL1626 | 22 | 16 | 22 | 26 | 20.5 | 8500 | 7500 | 7.7 | 9 |
| 18 | – | HFL1826 | 25 | 18 | 24 | 26 | 24.1 | 7500 | 7500 | 8.3 | 10.3 |
| 20 | – | HFL2026 | 27 | 20 | 26 | 26 | 28.5 | 7000 | 6500 | 8.9 | 11.5 |
| 25 | – | HFL2530 | 44 | 25 | 32 | 30 | 66 | 5500 | 5500 | 10.9 | 14.1 |
| 30 | – | HFL3030 | 51 | 30 | 37 | 30 | 90 | 4500 | 4500 | 12.6 | 17.6 |
| 35 | – | HFL3530 | 58 | 35 | 42 | 30 | 121 | 3900 | 3900 | 13 | 19.3 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Is Kombucha Good For You? Its Probiotics Might Not Do Much For Your Body, Study Shows | Bearing
How Kate Middleton got more regal than the royals | Needle Rollers Suppliers
We will make just about every exertion for being excellent and perfect, and speed up our actions for standing during the rank of worldwide top-grade and high-tech enterprises for Europe style for Needle Roller Thrust Bearing Sizes - Drawn Cup Full Complement One Way Needle Roller Bearing HFL 3030 HFL3030 – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Naples , Amsterdam , Comoros , The working experience in the field has helped us forged a strong relations with customers and partners both in domestic and international market. For years, our products and solutions have been exported to more than 15 countries in the world and have been widely used by customers.
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly
Write your message here and send it to us




