Factory For Bearing Material - OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller Bearing for Rheostat – Ziguang
Factory For Bearing Material - OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller Bearing for Rheostat – Ziguang Detail:
OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller
Bearing for Rheostat
Features of one way needle roller bearing
OWC is a one way needle clutch which applied flexibly of the technology of small bearings ,and
make the structure more compact as well as higher performance.
Material of one way needle roller bearing
Outer ring: is made by sintered metal
Spring: is made by stainless steel
| Product name | One Way Needle Roller Bearing |
| Model | OWC1019GXRZ / OWC1019GXLZ |
| Material | ST14 |
| Shaft diameter | 10mm |
| Outer diameter | 19mm |
| Weight | 8.5g |
| Application | Fishing machinery, ATM, Counting machine, Printer, copier, etc |
| Package | Roll + Carton Box / Wooden box |
| Payment terms | TT. L/C, D/A,D/P,Western Union,Paypal |
| Delivery time | 2-4 days for the sample, 7 days for big order |
Catalogue of one way needle roller bearing for your choice

GXLZ series are anticlockwise rotation
|
Model |
Weight |
DIMENSION (mm) |
Driving Torque |
||
|
g |
Inner Dia. |
Outer Dia. |
Height |
( Nm ) |
|
|
OWC406GXRZ |
1.6 |
4 |
8 |
6.0 |
2.5 |
|
OWC406GXRZ |
|||||
|
OWC408GXRZ |
1.8 |
4 |
8 |
8.0 |
3.1 |
|
OWC408GXLZ |
|||||
|
OWC410GXRZ |
1.8 |
4 |
10 |
5.4 |
2.8 |
|
OWC410GXLZ |
|||||
|
OWC511GXRZ |
2 |
5 |
11 |
5.4 |
3.5 |
|
OWC511GXLZ |
|||||
|
OWC610GXRZ |
2.38 |
6 |
10.2 |
8.0 |
4.6 |
|
OWC610GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ |
2.3 |
6 |
12 |
5.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ |
|||||
|
OWC612GXRZ-8.4 |
2.3 |
6 |
12 |
8.4 |
5.2 |
|
OWC612GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC812GXRZ |
2.8 |
8 |
12 |
5.0
|
5.8 |
|
OWC812GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ |
2.8 |
8 |
14 |
5.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ |
|||||
|
OWC814GXRZ-8.4 |
2.8 |
8 |
14.3 |
8.4 |
6.1 |
|
OWC814GXLZ-8.4 |
|||||
|
OWC1016GXRZ |
3 |
10 |
16 |
5.4 |
9.5 |
|
OWC1016GXLZ |
|||||
|
OWC1019GXRZ |
8.5 |
10 |
19 |
11.0 |
19.8 |
|
OWC1019GXLZ |
|||||
|
OWC173512 |
22.5 |
17 |
35 |
12.0 |
78 |
|
OWC173516 |
25.5 |
17 |
35 |
16.0 |
95 |
|
OWC203316 |
23 |
20 |
33 |
16.0 |
108 |
Product detail pictures:
Related Product Guide:
Global Needle Roller Bearing Market Growth Analysis, Share, Demand by Regions, Types and Analysis of Key Players- Research Forecasts to 2025 | Axial Needle Roller
Soft Polyester Fabric Suppliers – Wholesale Manufacturers and Suppliers For Soft Polyester Fabric | Ball Bearing And Roller Bearing
To meet the customers' over-expected pleasure , now we have our potent staff to offer our greatest general service which includes internet marketing, sales, planning, output, quality controlling, packing, warehousing and logistics for Factory For Bearing Material - OWC1019GXRZ OWC1019GXLZ Powder Metallurgy One Way Needle Roller Bearing for Rheostat – Ziguang , The product will supply to all over the world, such as: Vietnam , Peru , Kenya , We are looking forward to cooperating closely with you to our mutual benefits and top development. We guaranteed quality, if customers were not satisfied with the products' quality, you can return within 7days with their original states.
This is a very professional wholesaler, we always come to their company for procurement, good quality and cheap.





